Články

Narodil jsem se dvakrát, jednou fyzicky a jednou psychicky. Fyzicky to bylo na jihu Syrské arabské republiky, v Damašku.

Lidé cestovali a žili mimo svoji vlast odjakživa, ale v naší době se dramaticky změnily možnosti komunikace s přáteli a blízkými.

Liza se do České republiky přestěhovala před sedmi lety z Filipín, z vesnice uprostřed údolí, kde hned za domem byla rýžová pole”. Česko bylo také první cizí zemí, kterou kdy navštívila. 

Může se stát, že jako cizinec v Česku dosáhnete dospělosti a nastane čas rozhodnout se o své další životní dráze, anebo do této fáze dospějí vaše děti. Žádná země není dokonalá, ale oproti většině světa máte v Česku hned několik výhod.

Přestože se může zdát, že řada akcí sbližujících lidi z různých zemí se zaměřuje jenom na Prahu, není tomu tak.

V aktuální krizi se zapojilo také velké množství studentů z různých škol. Inovační laboratoř Karlovy univerzity uspořádala setkání, kde studenti z 3. lékařské fakulty UK Anna Krejčová, Yevheniia Stytsenko a Albert Strunz vysvětlovali, jak pomáhají na Hlavním nádraží v Praze.

Už je to více než dva měsíce od chvíle, kdy lidé z Ukrajiny prchají před válkou a hledají útočiště nejen v České republice. Vzhledem k tomu, že se Slovo 21 dlouhodobě věnuje práci s lidmi ze třetích zemí a s Romy, zapojili jsme naše zkušenosti a know-how, abychom krizovou situaci pomohli zvládnout.

Po zimě, která je pro mnohé cizince v Česku dlouhá, temná a depresivní, konečně přichází jaro. Začínat má jako všude na světě v březnu, ale tím se nenechte zmýlit. Ne nadarmo česká pranostika praví: Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Ovšem i to je zavádějící. Správně by to mělo být: Duben, za kamna vlezem, květen, ještě tam budem. Ale předci dnešních Čechů asi byli otužilejší než dnešní změkčilá generace. Jaro tedy přichází a s ním i řada svátků a zvyklostí všeho druhu.

Walter Peňa pochází z Venezuely, z města Mérida, které, jak říká, je „podle někoho začátek And, podle jiného zase konec.“ Walter ale své rodné město považuje za začátek tohoto pohoří, které mu je inspirací i pro jeho výtvarnou tvorbu.

I Češi jsou nezřídka v kůži cizinců. Zajímá vás, kolik Čechů žije v zahraničí a v jakých zemích se vlastně zejména usazují? A jak jsou na tom počty (a nejen ty) lidí, kteří mají české kořeny, ale občanství nemají? Pokračujte ve čtení!

@NEJSMESICIZI.CZ 2021