Články

V aktuální krizi se zapojilo také velké množství studentů z různých škol. Inovační laboratoř Karlovy univerzity uspořádala setkání, kde studenti z 3. lékařské fakulty UK Anna Krejčová, Yevheniia Stytsenko a Albert Strunz vysvětlovali, jak pomáhají na Hlavním nádraží v Praze.

Už je to více než dva měsíce od chvíle, kdy lidé z Ukrajiny prchají před válkou a hledají útočiště nejen v České republice. Vzhledem k tomu, že se Slovo 21 dlouhodobě věnuje práci s lidmi ze třetích zemí a s Romy, zapojili jsme naše zkušenosti a know-how, abychom krizovou situaci pomohli zvládnout.

Po zimě, která je pro mnohé cizince v Česku dlouhá, temná a depresivní, konečně přichází jaro. Začínat má jako všude na světě v březnu, ale tím se nenechte zmýlit. Ne nadarmo česká pranostika praví: Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Ovšem i to je zavádějící. Správně by to mělo být: Duben, za kamna vlezem, květen, ještě tam budem. Ale předci dnešních Čechů asi byli otužilejší než dnešní změkčilá generace. Jaro tedy přichází a s ním i řada svátků a zvyklostí všeho druhu.

Walter Peňa pochází z Venezuely, z města Mérida, které, jak říká, je „podle někoho začátek And, podle jiného zase konec.“ Walter ale své rodné město považuje za začátek tohoto pohoří, které mu je inspirací i pro jeho výtvarnou tvorbu.

I Češi jsou nezřídka v kůži cizinců. Zajímá vás, kolik Čechů žije v zahraničí a v jakých zemích se vlastně zejména usazují? A jak jsou na tom počty (a nejen ty) lidí, kteří mají české kořeny, ale občanství nemají? Pokračujte ve čtení!

Na Česku je krásné, jak bohatý je tu kulturní život a jak velký význam zde hraje především hudba. Ne nadarmo se říká, že co Čech, to muzikant. A ještě krásnější je, že pokud má člověk zájem a talent, hudbou nebo uměním se může i úspěšně živit (aspoň v dobách před covidem, a snad brzy zas).

Pro tentokrát začnu jedním starým vtipem. Syn bohatého arabského šejka odjede studovat do Evropy. Za pár měsíců píše domů: „Milý otče, mám se tu velmi dobře. Jen se trochu stydím, že jezdím na univerzitu svým Ferrari, zatímco moji spolužáci i profesoři jezdí autobusem.“ Otec obratem odpoví: „Milý synu, posílám padesát tisíc dolarů. Kup si taky autobus a nedělej nám v té Evropě ostudu.“

Lidé z celého světa do České republiky nepřijíždějí „pouze“ kvůli zaměstnání nebo studiu, ale také aby si tu splnili sen a založili svůj vlastní byznys. Anebo je nápad na realizaci vlastního projektu napadl až při pobytu v Česku. Vybíráme pro vás tři podnikatele, kteří nás zaujali. Pokud ale víte o někom, kdo by měl být v článku také zmíněn, neváhejte se na nás obrátit!

Samíra, lékařka s česko-syrským původem, která působí v pražském Motole, tentokrát vysvětluje, proč je pro cizince důležité znát jazyk země, ve které se rozhodli žít. A připojuje i vlastní zkušenosti.

„Práce máme dost, ale není, kdo by ji zastal,“ nebo „Lidi prostě nejsou!“ Přesně takové věty a další modifikace těchto výroků můžete slyšet od řady českých firem a podniků. Práce je, ale často některým podnikům chybí lidi. Právě tuhle mezeru mohou zalepit cizinci, kteří k nám přicházejí.

@NEJSMESICIZI.CZ 2021