Jaké často úsměvé situace u nás zažívají cizinci? Jaký je život v Česku z pohledu cizince, který už tu je od dětství? Nejen o tom se formou stand-upu rozpovídal arménský komik Tigran Hovakimyan.

Tigranův stand-up proběhl koncem září v útulných prostorách nuselské kavárny Ňáký kafé. Tigran je populární bavič arménského původu, kterého můžete znát z televizního pořadu Comedy Club. Do Prahy se Tigran přesunul s rodiči, když mu bylo teprve sedm let. Ihned tedy nastoupil do české školy, a to navzdory tomu, že neuměl ani slovo česky!

A právě historky z jeho dětských let, kdy místnímu jazyku vůbec nerozuměl, nechyběly v rámci jeho stand-upu. Představa malého arménského klučíka, který zažívá nejrůznější nedorozumění, rozesmála snad všechny přítomné.

Dnes už Tigran mluví česky naprosto perfektně, takže byste podle jeho mluvy jen těžko poznali, že se nenarodil třeba v Podolí. Vtipné historky pramenící z jeho původu ale sypal z rukávu dál. „V městské části, kde bydlím, je pobočka kavárny Starbucks. Jak asi víte, v tomto řetězci musíte nahlásit své jméno, aby jej barista uvedl na váš kelímek. Rozhodl jsem se, že než abych jim říkal své pravé jméno, které stejně nikdy neslyšeli, budu se pro ně jmenovat prostě Jan. Vše fungovalo, dokud se přede mě do fronty nepostavil Ind s tečkou na čele a neprohlásil, že se jmenuje taky Jan.“

Podobných historek z běžného života má Tigran plno. A to třeba z jedné pražské samoobsluhy, kde pracují skoro jen samí cizinci z Ukrajiny, ale také ze svého soukromého života. Jeho žena je totiž Ruska, takže má Tigran řadu vtipných historek například z doby, kdy poprvé zavítal do vlasti své teď již manželky. „Rusové mají v bytech často dvoje vchodové dveře. Když jsem se zeptal proč, matka mé ženy mi odpověděla, že je to kvůli zlodějům. Takže když se zloděj v Rusku vloupe přes první dveře, u druhých si asi řekne: Aha, druhé dveře? Tak na to už kašlu.“

Atmosféra na stand-upu byla skvělá, lidé se opravdu bavili. Formát stand-upu přitom v Česku není zas tak častý. Zeptala jsem se proto jednoho z diváků, co na vystoupení říkal. „Popravdě jsem se trochu bál, že stand-up bude spíše trochu trapný. Znám tento formát z televize a tam mě to nikdy nechytlo. Po vystoupení Tigrana jsem ale opravdu mile překvapen! Upřímně jsem se zasmál, atmosféra byla skvělá a navíc jsem se dozvěděl něco nového o životě cizinců. Určitě bych šel na podobné vystoupení hned znovu.“ Nešetřil chválou jeden z účastníků.

Osobně jsem se formátu stand-upu také trochu bála. Co když se lidé nebudou smát, protože Tigran prostě nebude vtipný? Co když mi všechny ty vtipy o cizincích budou trochu nepříjemné, když mám sama částečně cizí původ? I mé obavy se ale po pár větách zcela rozpustily. Večer jsem si moc užila, zasmála jsem se, historky vůbec nebyly „přes čáru“, ale velmi uvěřitelné. Kvitovala jsem také zapojení diváků do stand-upu, které celý večer dobře oživilo a vtáhlo publikum do děje. Byla jsem ale určitě ráda, že Tigran nezapojoval náhodné diváky, ale jen ty, u kterých vypozoroval, že jim to vadit nebude. Takže my introverti jsme si mohli v klidu a bez obav užít večer :) 

Abych ale jen nechválila – některé vtípky se možná někoho mohli dotknout. Je ovšem třeba pamatovat na to, že o tom stand-up tak trochu je. Nemůžeme zkrátka vše brát vážně. Tigran občas také nešel úplně daleko pro nějaké to peprnější slovo. Osobně jsem radši, když takový slovník zůstává stranou, ale někomu jinému to může být naopak sympatické.

Závěrem každopádně musím říct, že jsem si večer opravdu moc užila a nenudila se ani chviličku. Těším se na další podobný večer!

Stand-upy proběhly v několika kavárnách situovaných na Praze 4 celkem tři. Pokud byste se chtěli o cizincích také něco dozvědět a ještě se zasmát, podívejte se do rubriky Ptáme se za vás na některé z videí Neboj se, zeptej se, která moderuje právě Tigran.

 

Autorka: Sabina Ali

 

@NEJSMESICIZI.CZ 2021