Výstava přibližuje příběhy 26 ukrajinských dětí prostřednictvím 26 párů botiček, které si přivezly při své cestě do Česka. Každý pár je doplněn textem a audiem s autentickými nahrávkami dětských vyprávění, které návštěvníkům umožňují nahlédnout do jejich osudů. A proč právě botičky? Jsou symbolem cesty za novým domovem a připomínají těžkosti a výzvy, kterým děti i jejich rodiny musely čelit. 

Pražský Artivist Lab nebude jediné místo, kde se výstava Cesta / Stopy příběhů v roce 2025 objeví. Během jara a léta budou následovat Zlín a Brno a na podzim výstava zakončí svou vlastní cestu v Teplicích. Zajímavé je, že v každém městě bude výstavu připravovat jiný kurátor. Tu pražskou část expozice bude mít na starost umělkyně, kurátorka a dokumentaristka Tamara Moyzes, Ta se ve své práci se věnuje tématům, jako jsou postavení menšin, xenofobie a rasismus. Součástí každé expozice bude i krátký film, na němž se podílely ukrajinské studentky Umprumu a Akademie výtvarných umění v Praze Iryna Babanina a Anna Solianyk.

Výstava je součástí projektu Nejsme si cizí, jehož cílem je sbližovat cizince a většinovou společnost prostřednictvím objektivních a nestranných informací. Projekt se snaží bořit stereotypy a vyvracet mýty, které často obklopují obyvatele jiných národností žijících v Česku.

Samotná výstava se zaměřuje na posílení empatie Čechů vůči osudům děti ukrajinských uprchlíků. Její jedinečnost spočívá v tom, že zachycuje začátek války pohledem dítěte. Díky tomu každý vystavený pár bot nabývá hluboce osobního a emotivního rozměru, který osloví srdce návštěvníků.

Článek vznikl v rámci projektu Nejsme si cizí, který je spolufinancován Evropskou unií a Magistrátem hlavního města Praha.

@NEJSMESICIZI.CZ 2021