Každá země je jako cibule: čím déle v ní žijete, tím víc vrstev objevujete.

Když se člověk přestěhuje do nové země – ať už z vlastního rozhodnutí, nebo pod tlakem okolností – tak či tak se stane součástí nové společnosti, od níž se nemůže zcela izolovat.

Upozornění! V každé společnosti se vždycky najde člověk, který se bude radikálně lišit od ostatních. Přesto zároveň platí, že většina obyvatel jednoho státu má jisté společné rysy.
Po nashromáždění mnoha statistických údajů z pěti oblastí života vám teď můžu povědět něco o Češích.

Češi za sebou mají dlouholetou historii boje za národní identitu a svobodu. Svůj jazyk museli obnovit téměř od základů – byly doby, kdy se na celém jejich území používala němčina. Dokonce pro to existoval termín „čechizace“. Takže když vám připadá, že Češi nemají rádi „nově příchozí“, to se v nich jen probouzí obranný mechanismus historické paměti.

Není to poprvé, co Češi přijímají Ukrajince nucené opustit svou zemi. V meziválečném období (mezi první a druhou světovou válkou) bylo tehdejší Československo jednou z nejdemokratičtějších zemí v Evropě, a to díky T. G. Masarykovi.
Ukrajincům, kteří se tehdy octli v Československu, se podařilo nejen uprchnout před sovětskými represemi a smrtí; dostalo se jim i příznivé podpory ze strany státu. Mohli zde rozvinout velké občanské, kulturní a vzdělávací hnutí. Praha se tak v minulém století stala pro ukrajinskou diasporu významným kulturním a osvětovým centrem. Vznikaly ukrajinské školy, muzea, tvůrčí sdružení.

Češi jsou sportovní národ. Rodiče je odmalička vychovávají vlastním příkladem. Už ve čtyřech letech začínají děti lyžovat a učí se zdolávat hory. Velmi často je možné vidět výjev čtyřčlenného průvodu na kolech: máma, táta a dvě děti, přičemž malé děti jedou stejně rychle jako dospělí. Faktem je, že stát všemožně podporuje všechny druhy sportů. Skoro na každém dětském sportovišti je fotbalové hřiště, basketbalové hřiště a pingpongový stůl. Jen v Praze je 712 sportovních zařízení, z toho 55 bazénů a venkovních koupališť, 33 krytých bazénů včetně hotelových a bazénů a fitness center, 53 tělocvičen, 12 kluzišť, 255 hřišť a 304 posiloven. Samozřejmě ne všichni Češi jsou sportovně založení; jedna moje známá vtipkuje, že pro jistotu vyráží na kole jednou za měsíc, aby jí nezabavili český pas.

 

Líbila se Vám první část zajímavostí o českém národě? V druhé polovině se dozvíte třeba o tom, jestli Češi opravdu jsou nejateističtější země na světě nebo jak to mají s ekologií.

 

Karina Armlos

@NEJSMESICIZI.CZ 2021