První dva měsíce letošního roku dostali od státu na dávkách necelou miliardu korun na humanitárních dávkách a nouzovém ubytování. Do rozpočtu ale vrátili miliardy dvě, vyplývá to z oficiálních údajů Ministerstva práce a sociálních věcí.
Jak je to možné? Ukrajinští uprchlíci totiž do rozpočtu odvádí peníze ze svého zaměstnání: stejně jako všichni ostatní zaměstnanci, i oni platí ze své práce zdravotní a sociální pojištění nebo daně. Podobné je to v případě, že daný uprchlík v Česku podniká.
Z dat, jež má ministerstvo k dispozici, vyplývá, že již tři čtvrtiny domácností uprchlíků mají své hlavní zdroje příjmů ze zaměstnání. Někteří uprchlíci v Česku namísto klasického pracovního poměru podnikají.
„Data nám jasně ukazují, že hlavně díky velkému zapojení na pracovní trh začínají uprchlíci vyrovnávat celkovou bilanci. Ta se v loňském roce téměř srovnala, protože výrazně posílily příjmy, zejména pak z odvodů na pojistném. Nyní uprchlíci do systému přináší více, než z něj dostávají,“ shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Momentálně v České republice pracuje asi 118 tisíc osob, více než polovinu (63 procent) z nich tvoří ženy. „Uprchlíci často pracují na pozicích s nízkou kvalifikací, což je třeba vnímat i v kontextu struktury poptávky na trhu práce. Poměr uprchlíků pracujících na nízkokvalifikovaných pozicích se příliš nemění, což je jedna z oblastí, které se potřebujeme věnovat,“ uvedl dále ministr Jurečka.
Ukrajinci se osamostatňují
Uprchlíci ale stále častěji využívají možnosti rekvalifikačních kurzů českého jazyka zajištěných Úřadem práce. Celkově k lednu zajistil uprchlíkům více než 8 500 úspěšně dokončených kurzů českého jazyka. To pak velmi pozitivně ovlivňuje jejich schopnost najít si práci.
Krom toho tím, že ukrajinští uprchlíci v Česku nakupují i věci běžné spotřeby, jako jsou potraviny, oblečení nebo léky, od nich státní kasa inkasuje peníze na dani z přidané hodnoty nebo spotřební dani v případě alkoholu nebo tabáku.
Tím pomáhají nejen sytit státní rozpočet, který se nachází ve velkých deficitech, takže se mu hodí každá koruna, ale také probouzí ospalou ekonomiku. Spotřeba domácností je totiž zcela zásadní faktor pro růst celého hospodářství. Rostoucí ekonomika má pak pozitivní vliv na všechny obyvatele. Podle ekonomů je růst ekonomiky mimo jiné jedním z hlavních předpokladů, aby mohly ve společnosti například růst mzdy.
Trend zahájený s letošním rokem, a to, že uprchlíci do rozpočtu dávají více, než z něj dostávají, by měl podle předpokladů resortu práce a sociálních věcí dále trvat.
„Zcela klíčové ale je, že počet příjemců dávek dlouhodobě a setrvale klesá. Jde o jasný znak toho, že se nám podařilo ukrajinské uprchlíky dobře integrovat a začlenit do společnosti a že se osamostatňují. V míře zapojení uprchlíků na trh práce významně předstihujeme mnohé další evropské země, které v tom zdaleka nejsou tak úspěšné jako Česká republika,“ vysvětlil v oficiálním vyjádření ministr práce Jurečka.
S.A.