Ke konci letošního března bylo podle údajů Ministerstva vnitra České republiky už více než milion cizinců. Počet cizinců začal v tuzemsku výrazně růst poté, co vypukla válka na Ukrajině. Zatímco v roce 2021 bylo v ČR necelých 661 tisíc cizinců, o dva roky později jejich počet už přesáhl milion.
Není proto nijak překvapivé, že většina cizinců žijících v Česku jsou Ukrajinci, kteří zde měli početnou komunitu už před válkou. Aktuálně jich je v České republice přes půl milionu, což tvoří 52 procent všech cizinců na českém území. Následují Slováci s dvanáctiprocentním podílem, Vietnamci se sedmiprocentním a Rusové se čtyřprocentním. Zbytek tvoří například Rumuni, Bulhaři, Poláci, Němci či Mongolové.
Celkově však počet obyvatel České republiky podle čerstvých dat Českého statistického úřadu klesl za první čtvrtletí letošního roku o 41 tisíc na 10,86 milionu. Příčinou je, že v důsledku stárnutí populace více lidí v daném období zemřelo, než se narodilo. Menší byla ale i zmíněná migrace do České republiky. Podle statistik tvořily velkou část osob, které odešly, ty, jimž na konci března skončila platnost dočasné ochrany, a nepožádaly si o její prodloužení.
Z Česka do zahraničí se za uvedené období celkově vystěhovalo zhruba 62 300 lidí. To je desetkrát víc než v prvním čtvrtletí minulého roku.
Co cizinci v Česku dělají?
Většinu cizinců žijících v České republice tvoří zaměstnanci, menší část přišla do Česka za podnikáním. Podle evidence Ministerstva práce a sociálních věcí pracovalo koncem roku 2022 napříč Českem kolem 905 tisíc cizinců. Číslo v sobě zahrnuje jak zaměstnance, tak podnikatele, tedy cizince mající živnostenské oprávnění.
Cizinci se tak na celkové zaměstnanosti v České republice podíleli 18,2 procenty. Významně víc cizinců v Česku pracuje v zaměstnaneckém poměru než podniká. Zaměstnanců mezi cizinci bylo skoro 800 tisíc a šlo tak o výrazný meziroční nárůst o třináct procent. Podnikajících cizinců bylo v Česku přes 111 tisíc. Mezi lety 2021 a 2022 jejich počet narostl o 9,1 procenta.
Podle náborové organizace IRS Czech cizinci v Česku pracují v nejrůznějších oborech. Často míří do průmyslu, především do logistiky. Kromě skladových dělníků nacházejí práci třeba i jako administrátoři nebo vedoucí týmů. Ve výrobě se pak podle IRS Czech uplatňují na méně kvalifikovaných dělnických pozicích, ale i na kvalifikovanějších řemeslných pracovních místech.
V neposlední řadě cizinci pracují také jako lékaři nebo jako personál ve zdravotnictví, jehož je v Česku dlouhodobý nedostatek. Rovněž není výjimkou, že cizince nabírají technologické firmy na pozici IT expertů i dalších vysoce kvalifikovaných odborníků. Na cizince je tak možné narazit prakticky ve všech odvětvích – není nijak neobvyklé, že působí i ve vědě, financích, personalistice či marketingu.
Jednoznačně nejčastěji se cizinci usazují v Praze, ke konci roku 2022 jich bylo v hlavním městě skoro 350 tisíc. S odstupem následují kraje Středočeský a Jihomoravský.
Detailní data ohledně cizinců v Česku shrnuje Český statistický úřad. Konkrétní příběhy lidí, kteří do Česka přišli za zaměstnáním, ale také aby si tu otevřeli třeba restauraci nebo kosmetický salón, si brzy přečtěte na webu nejsmesicizi.cz.
S.A.
Zdroje: https://irsczech.com/v-jakych-pracovnich-odvetvich-v-cr-najdete-nejcasteji-cizince
https://csu.gov.cz/ekonomicka-aktivita-cizincu?pocet=10&start=0&podskupiny=293&razeni=-datumVydani
https://www.mvcr.cz/clanek/ctvrtletni-zprava-o-migraci-za-i-ctvrtleti-2024.aspx